SEO Hizmetleri

SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” olarak geçen bir online pazarlama tekniğinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye ise “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklinde çevrilir. Artık şirketler için zorunlu hale gelen online pazarlama araçlarından biri olan SEO, dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan bir öneme sahip olmakta.

Son zamanlarda özellikle offline kültürden gelen birçok şirket sorumlusu ve pazarlama uzmanı da “SEO nedir?”, “SEO nasıl yapılır?” ve “SEO ne işe yarar?” gibi soruları kendilerine ve çevrelerine sormakta veya günlük hayatımızda birçok kez yaptığımız gibi Google’da arayarak bu sorunun cevabını almaya çalışmaktalar. Bu yazının amacı da bu ve benzeri sorulara kısaca cevap vermek ve SEO üzerine kafa kurcalayan soru işaretlerine bir açıklık getirmek.

Yazının başında kelime anlamını açıkladığımız SEO (arama motoru optimizasyonu), temel olarak web sitelerinin, başta Google olmak üzere Yandex, Bing vb. arama motorlarının, arama kriterlerine uyumlu hale getirilmesi işidir. Başka bir deyişle sitelerin iyileştirilmesi ve geliştirilmesidir.

İnternetin hayatımıza bir daha hiç çıkmayacak şekilde girmesiyle birlikte insanlar önce web siteleri sonra da arama motorlarıyla tanıştılar. Şirketler ise internetin bu denli yaygınlaşması ve ekonomik anlamdaki gücünün artmasını göz ardı edemeyerek, web sitelerine ve online pazarlamaya daha çok para ve efor harcamaya başladılar. Marka bilinirliğini oluşturmak, artırmak ve sürdürmek isteyen, daha fazla insana ulaşmaya çalışan ve ürün satışlarında yükselişi hedefleyen firmalar için internette bulunabilirlik artık gerekli ve hatta zorunlu! İşte tam da bu amaçlara hizmet eden en popüler ve etkili mecralardan birisi arama motorları, en önemli kaynak ise arama trafiğidir. Arama motoru trafiği, ücretli trafik -yani Google Adwords- ve organik trafik olarak 2’ye ayrılır. SEO çalışması, web sitelerinin organik -yani ücretsiz ve doğal- trafiklerini artırmalarına yardımcı olur. Siteye kaliteli trafik getiren ve geridönüşüm oranlarını yükselten de, birçok durumda bu organik ziyaretçilerdir.

Organik arama trafiğini artırmanın başlıca yolu da web sitesinin, ilgili aramalarda en gelişmiş arama motoru olan Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almasıdır. Üst sıralardan kasıt, öncelikle ilk sayfa, sonrasında ise ilk 5 hatta ilk 3’tür. Bu başarıyı sağlamanın ilk adımı ise web sitesine yönelik yapılacak SEO çalışmasıdır.

Whatsapp Hattı